Les misérables

 
 

Autor: Victor Hugo
Nakladatelství: Livre de Poche Jeunesse
Vazba: Měkká
Počet stran: 347

Dostupnost Odesíláme za více než dva týdny
Můžeme doručit do
29.5.2024
559 Kč    
Kód produktu 674
Značka Livre de Poche Jeunesse
Kategorie Knihy ve francouzském jazyce
 

Bídníci je jedno z nejznámějších děl francouzského spisovatele Victora Huga.

Děj se odehrává v Paříži v první polovině devatenáctého století. Hlavním hrdinou románu je Jean Valjean, který je pro krádež chleba odsouzen k dlouhému trestu na galejích, avšak po devatenácti letech se dostává na svobodu. Jako bývalý galejník však nemůže najít ve společnosti své místo. Proto se uchýlí k tomu, že okrade kněze, který ho vezme k sobě. Při útěku je chycen a policista chce, aby kněz potvrdil, že věci, které byly u Valjeana nalezeny, mu byly ukradeny, ale kněz vše popře a prohlásí, že je Valjeanovi daroval. Valjean tak nejen že může odejít, ale navíc tak získá peníze potřebné pro to, aby mohl se svým životem něco udělat. Navíc cítí dluh vůči knězi, který mu tak dal druhou šanci.

Po několika letech se z Valjeana, který přijal novou identitu, stane vážený občan, který neváhá pomoct druhým. Když propustí ze své továrny jednu z dělnic, dozvídá se, že je matkou holčičky, kterou musela nechat u cizích lidí, ale na kterou do té doby pravidelně posílala peníze. Ta tam ve skutečnosti žije jako malý otrok. Když to Valjean zjistí, za holčičku Cosettu zaplatí s tím, že ji vezme s sebou, ale její opatrovníci ho obviní, že ji unesl. V té době už je mu však v patách policista Javert, který se snaží Valjeana najít, protože se přestal hlásit úřadům. Únos Cosetty je pro něho jenom další důvod, proč Valjeana pronásledovat. Aby Cosettu ochránil, uchýlí se s ní Valjean do kláštera, kde pomáhá zahradníkovi. Z Cosetty zatím vyroste krásná dívka, do které se zamiluje mladý revolucionář Mario. Valjean je zděšen, že o Cosettu přijde, proto se snaží ji dostat daleko od Maria. Nakonec však Mariovi zachrání život při boji na barikádách, protože si uvědomí, že se s Cosettou opravdu milují a že po jeho smrti by Cosetta zůstala sama...

Příběh se odehrává během francouzské revoluce, v knize jsou autenticky popsány boje na barikádách i vše, co francouzskou revoluci doprovázelo. Je plný dojemných scén, např. když je na barikádách zastřelen malý chlapec. Na jeho motivy vznikly nejen divadelní hry, ale také muzikály. Nejnovější zfilmovaný muzikál je z roku 2012, ve kterém Valjeana zahrál Hugh Jackman a za který získala Anne Hathaway řadu významných filmových ocenění jako herečka ve vedlejší roli, jako je Zlatý glóbus, Oscar či BAFTA. Tato kniha opravdu stojí za přečtení.

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.