Vážení zákazníci, rádi bychom upozornili na to, že někteří dodavatelé zatím stále odesílají knihy se zpožděním, nicméně situace se pomalu vrací do normálu. Pro více informací se na nás neváhejte obrátit. Děkujeme za pochopení.

Krásný adventní čas!

Louskání oříšků, válení těsta, vykrajování cukroví... Přichází krásný a voňavý čas, který by měl být plný lásky a pohody...

Fouká vítr, mrzne? Nám to ale přece nevadí! Děti píšou dopis Ježíškovi a my všichni tak nějak cítíme, že advent je tak trošku jiný čas. Přesto se mnozí nechají strhnout reklamou a tlakem okolí a doba adventu je spíš hektickým časem, z kterého jsou nakonec unavení a protivní. Ale není to tak trochu škoda?
 
Advent má původ v latině a původně znamenal příchod. V křesťanské tradici to byla doba očekávání příchodu Ježíše. První zmínky o jisté podobě adventní bohoslužby najdeme v polovině 5. století., kdy měl advent představovat přípravy na oslavení narození Ježíše. Od počátku byl advent především postním obdobím. Zajímavé je, že počet adventních týdnů kolísal mezi 4 a 6, konečný počet, tzn. 4 adventní týdny, byl stanoven na přelomu 6. a 7. století, ale k jeho úplném přijetí došlo až v 11. století.
 
Advent je spojován s různými tradicemi. Mnohé z nich souvisí s patrony, jejichž svátky během adventu najdeme v kalendáři. Např. na svatého Ondřeje vyhazovala děvčata šátky - ta, které vyletěl nejvýš, se měla vdát jako první. Na svatou Barboru děvčata stříhala do vázy třešňové větve - pokud rozkvetly, měla se konat svatba.
 
Snad každý z nás má doma adventní věnec. Věděli jste, že podle tradice by na něm měly být tři fialové (nebo modré) svíčky a jedna růžová? Fialová a modrá barva totiž symbolizují pokoru, pokání a čekání na příchod spasitele, růžová zase naději a radost z jeho narození.
 
V Čechách a na Moravě je advent obzvlášť propojen s hudebními tradicemi, původně se písně zpívaly především během ranních mší, kterým se říká roráty, ale patří k nim samozřejmě také četné adventní koncerty.
 
Mnoho lidí však prostor pro tradice a rozjímání u vánoční hudby potlačilo v zápalu shánění dárků, uklízení a celkového shonu. Pojďme se zastavit, nebo alespoň zpomalit, vraťme adventu jeho kouzlo. Jenom tak si můžeme Vánoce užít naplno!
 
 
 
Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.